- AKTUALNE OBJAVE
- OBČINA ŽIRI
- ZA OBČANE
- Predpisi, obrazci, razpisi
- Pridite v Žiri
- Kontakti
V sredini lanskega poletja je mesto direktorice Alpine zasedla Barbara Vtič Vraničar, ob pomoči skupine dragih svetovalcev pa le nekaj mesecev kasneje začela odpuščati. Delavci se sprašujejo, zakaj vodilni načrtno uničujejo žirovskega čevljarja in mogočno tovarno.
Prejšnji teden je direktorica Barbara Vtič Vraničar sklicala sestanek za vse zaposlene. »Še nikoli ni poklicala vseh zaposlenih naenkrat,« nam je povedala delavka Alpine. A tokratni sestanek je bil velik šok. Sporočila jim je, da bodo začeli odpuščati. Prvi bodo odpuščeni že v marcu. Prijazno pa jim je tudi zabičala, da če bo kdo izmed njih dal izjavo za javnost, bo takoj ostal brez službe. Delavce je strah, nihče izmed njih se ne želi javno izpostaviti. Vsi se bojijo za svojo službo, čeprav nekje v ozadju dobro slutijo, da tisti, ki bodo odšli marca, ne bodo zadnji. V zraku žirovske tovarne so neodgovorjena vprašanja: Kam bomo šli? Kdo bo zaposlil 50 let starega čevljarja?
Alpina je nekoč imela 1990 zaposlenih Alpina je bila daljnega leta 1945 zadruga, dve leti kasneje je postala državno podjetje Tovarna športnih čevljev, leta 1952 pa je Alpina prešla v družbeno lastništvo.
»Že leta 1953 je začela izvažati na Poljsko in isto leto organizirati lastno prodajno mrežo po Jugoslaviji (Sarajevo in Ljubljana). Prodajna mreža (več kot 60 prodajaln) je ves čas skrbela za likvidnostna sredstva. Glavna smer pa je bil izvoz na Zahod, prav kmalu več kot 60 odstotkov proizvodnje. V začetku, ko so potrebovali devize, so včasih prodajali celo pod lastno ceno. Kar zadeva proizvodnjo, je Alpina ves čas težila k posodabljanju, mehanizaciji in avtomatizaciji. Delavci pa so se pri tem samoupravno odpovedovali delu plač, da so ostali konkurenčni. Na drugi strani je v začetku 70. let Alpina začela množično štipendiranje, odpirala pa je tudi oddelke poklicne šole,« nam je povedal upokojeni delavec Alpine Nejko Podobnik.
Celoten članek boste našli TUKAJ.