- AKTUALNE OBJAVE
- OBČINA ŽIRI
- ZA OBČANE
- Predpisi, obrazci, razpisi
- Pridite v Žiri
- Kontakti
AKTUALNO:
Članek v Žirovskih novicah št.2, april 2025
Invazivke tudi v Žireh močno razširjene
Širitev invazivnih tujerodnih vrst lahko močno zavremo, mogoče celo ustavimo z njihovim poznavanjem in pravočasnim ukrepanjem.
Kot opozarjajo pri zavodu za varstvo narave, invazivne tujerodne vrste predstavljajo eno izmed petih največjih groženj biodiverziteti, saj izpodrivajo domorodne vrste, ki jim pogosto predstavljajo težko premagljivo konkurenco v boju za življenjski prostor in hranila. Ob tem invazivne tujerodne vrste negativno vplivajo tudi na gospodarstvo, saj določene vrste povzročajo škodo na infrastrukturi in otežujejo kmetovanje. Obenem imajo lahko tudi škodljiv vpliv na človeško zdravje.
Zato je pomembno, da ukrepamo, še preden se preveč razširijo. Najprimernejši čas za njihovo odstranjevanje je ravno pomladi, ko so rastline že pognale, semenijo pa še ne, poudarja Marko Šubic, ki je v preteklosti sodeloval tudi pri organizaciji skupnih akcij odstranjevanja invazivk v Žireh. V Žireh so med invazivnimi tujerodnimi vrstami najbolj razširjene žlezava nedotika - največje rastišče je na Ledinici, enoletna suholetnica, ki je zelo razširjena po mnogih travnikih in pašnikih, ter japonski dresnik. Slednjega je zlasti težko odstranjevati, saj korenine segajo tudi pet metrov globoko. Velika rastišča so predvsem v Snapkovi grapi in na bregovih Račeve od gasilskega doma do skakalnega centra, manjša rastišča pa se pojavljajo tudi drugod, opozarja Šubic. V Žireh so v manjši meri prisotne tudi druge invazivke, ki jih je prav tako ali pa še bolj smiselno odstranjevati, saj tako še lahko preprečimo množično razširitev. Med njimi so kanadska oziroma orjaška rozga, pelenolista ambrozija, ki je tudi zelo alergena, veliki pajesen in druge.
K preprečevanju širjenja invazivk lahko pripomore vsak že sam oziroma z družino in prijatelji tudi zunaj organiziranih akcij. Informacije o invazivnih tujerodnih vrstah je mogoče najti na spletni strani Invazivke.si in spletni strani Občine Žiri.
Sodelujte v akciji Očistimo Gorenjsko invazivk
Mestna občina Kranj, občine Bled, Kranjska Gora, Jesenice, Jezersko, Vodice in Žiri ter Zavod Republike Slovenije za varstvo narave, OE Kranj, BC Naklo, OŠ Šenčur in Razvojna agencija Sora skupaj organizirajo veliko delovno akcijo Očistimo Gorenjsko invazivk, ki bo namenjena odstranjevanju invazivnih tujerodnih vrst (ITV) rastlin na območju občin. Potekala bo v soboto, 10. junija 2023.
Invazivne tujerodne rastline s svojim agresivnim širjenjem povzročajo ogromno škodo v naravnem okolju. Zato je na osnovi lanskoletnega primera dobre prakse, ki jo je kot prva izvedla Mestna občina Kranj, letos na Gorenjskem nastala pobuda, da se občine povežejo in pripravijo skupno akcijo odstranjevanja invazivnih tujerodnih rastlin, na katero vabijo vse zainteresirane posameznike ter različna društva.
Na izbranih zemljiščih bodo organizatorji, šolarji, dijaki, taborniki in prostovoljci odstranjevali invazivne tujerodne vrste. Na terenu bodo prostovoljce pri prepoznavanju invazivnih tujerodnih rastlin usmerjali posebej usposobljeni koordinatorji.
Akcija bo na terenu potekala med 9.00 in 12.00, po zaključku odstranjevanja invazivnih rastlin pa sledi malica.
Kliknite spletni obrazec in se prijavite
Vabljeni, da se pridružite akciji čiščenja invazivk. Veseli bodo vsakega para rok. Zaradi lažje organizacije prosijo za prijave na spletnih straneh www.ra-sora.si. Prostovoljci se prijavijo s spletnim obrazcem, in sicer do 9. junija 2023 do 12.00. Na obeh spletnih straneh in profilih FB lahko spremljate tudi ostale informacije o akciji.
Članek o odstranjevanju invazivk, objavljen v Žirovskih novicah/ april 2023
K akciji Očistimo Gorenjsko invazivk, organizacijo katere je ob strokovni podpori Zavoda RS za varstvo narave prevzela Občina Kranj, je pristopila tudi Občina Žiri.
"Invazivke so stalni, dolgoročni problem, zato morajo biti tudi aktivnosti proti njim stalne, dolgoročne," opozarja Marko Šubic in dodaja, da se enoletne invazivke pojavijo s pomladjo, zato je takrat pravi čas za ukrepanje proti njim. Letos se je Občina Žiri odločila pridružiti tudi akciji Očistimo Gorenjsko invazivk, ki jo bodo izvedli v prvi polovici junija. K sodelovanju namreč želijo pritegniti tudi šole, obenem pa so v tem obdobju tarčne rastline v naravi že opazne in prepoznavne, so pojasnili organizatorji akcije.
V Občini Žiri so o nevarnostih invazivk v preteklosti že osveščali v okviru projekta Ljudske univerze Škofja Loka Aktivno proti invazivkam. "Sama osveščenost brez ukrepanja na terenu pa invazivk ne ustavi, zato se nadaljujejo aktivnosti za dosego tega cilja," je poudaril Šubic. Tako v prihodnje načrtujejo osvežitev občinske spletne strani o invazivkah, občanom pa bodo ob skupinskih akcijah odstranjevanja invazivk pomagali z embalažo in odvozom. Šubic napoveduje tudi pregledovanje in odstranjevanje novih rastišč na nekdanjih občinskih gradbiščih in poskusno odstranjevanje enega od rastišč najbolj trdovratnega japonskega dresnika.
Odstranjevanje japonskega dresnika v Račevi
Objava: 3.6.2022
Močno je pognala tudi žlezova nedotika - najbolj razširjena rastlinska invazivka v Žireh. Mlade rastline so zelo mehke, zato se jih z lahkoto uniči, kar je smiselno predvsem na novo odkritih rastiščih ali kjer rastejo posamezne rastline. Tudi njihovo odmetavanje ali puščanje na mestu samem ni problematično, saj se ne razmnožuje vegetativno iz posameznih kosov rastline.
Objava: 30. maj 2022
Urejena struga Jezernice z okolico na koncu Jezerske ulice - po končanih gradbenih delih - "Idealno mesto za "naselitev" invazivk, s tem pa hkrati idealna priložnost, da jih začnemo zatirati, ko so še majhne, neukoreninjene in jih je še malo, zato bodimo pozorni, kaj bo začelo poganjati tam! "
Uničevanje mladih rastlin japonskega dresnika v Račevi, 15.5.2022.
Objava: 9. maj 2022
Primer neodgovornega odmetavanja (ostankov) okrasnih rastlin v Žireh, kar lahko pripelje do nenadzorovanega širjenja v naravi, če gre za invazivko.
Objava: 3. maj 2022
Poleg drugih rastlin so pognale tudi že enoletne invazivke in jih je v tej fazi najlaže zatirati - večino lahko izrujemo brez bojazni za razmnoževanje, saj še ne cvetijo, mlade rastline japonskega dresnika (lahko so drobne, mehke ali pa tudi debele ozelenele "bambus" palice) pa lahko temeljito prepognemo oziroma zlomimo (glej foto), da ne trosimo okoli kosov, iz katerih se lahko razvijejo nove rastline. Prepogibanje, lomljenje mladih stebel dresnika sicer masikdaj ne uniči - v tem primeru se zelo hitro spet usmerijo navzgor, vendar pa se s tem upočasni rast in izčrpava koreninski sistem. Torej moramo to ponavljati in rastlina ne bo dosegla svoje običajne velikosti in se bo hkrati izčrpavala!
PRETEKLI DOGODKI, NOVICE
Uničevanje mladja japonskega dresnika 22.4.22. v Brekovicah pri glavni cesti od Jureča proti Podklancu in v Račevi ob glavni cesti malo naprej od skakalnega centra" .
KONTAKT:
obcina.ziri@ziri.si