- AKTUALNE OBJAVE
- OBČINA ŽIRI
- ZA OBČANE
- Predpisi, obrazci, razpisi
- Pridite v Žiri
- Kontakti
V okviru lokalne akcijske skupine za starosti prijazno občino Žiri smo se pogovarjali o trajnosti in sistematičnosti delovanja na področju staranja. V Žireh se je na področju razvoja starosti prijaznih okolij v zadnjih letih zgodil bliskovit razvoj. V letu 2022 smo po dolgih letih prizadevanj dobili svoj dom za starejše občane. S sodelovanjem občine v projektu TAAFE smo intenzivneje razvijali okolje za kakovostno življenje in zdravo staranje naših občanov (delo za povezovanje doma za starejše in skupnosti, usposabljanje družinskih oskrbovalcev, usposabljanje prostovoljcev za kakovostno staranje, intenzivno ozaveščanje ipd). Škoda bi bilo, da bi po odprtju doma in končanju intenzivnega projektnega dela prenehali s takšnimi prizadevanji.
Po zgledu drugih občin v Svetovni in slovenski mreži starosti prijaznih mest in občin se kaže priprava strategije starosti prijazne občine Žiri kot smiseln razvojni korak naprej. S tem si občine zagotovijo trajnostni pristop na področju staranja in sožitja med generacijami, ki ni vezan zgolj na priložnostne projekte in akcije. V prispevku lahko preberete o pomenu strategije, o tem kako bo narejena in kako lahko h njenemu oblikovanju prispevate tudi vi.
Zakaj je strategija eden ključnih korakov na poti k starosti prijazni skupnosti in tudi pogoj za članstvo v Svetovni mreži? V prvi vrsti zato, da je lokalna skupnost pravočasno pripravljena na znatno povečanje starejšega prebivalstva. Dandanes ima približno 25 % prebivalstva več kot 60 let, v prihodnosti bo ta delež znašal kar 40 %; delež starejših nad 80 leti, ki po večini potrebujejo dolgotrajno oskrbo, pa se bo povečal za dva do trikrat. Strategija v tej zahtevni situaciji služi kot kompas, ki kaže v katero smer mora pluti Občina, da bo situacijo dobro obvladala. Če vsak v občini na področju staranja vesla v svojo smer, se izgubi ogromno energije, ladja pa ostaja na mestu.
Osnovno vodilo pri pripravi strategije je SISTEMATIČNOST. Priprava strategije je odločilni korak za ureditev celostne integrirane dolgotrajne oskrbe. Kot smo v preteklosti že pisali, takšno oskrbo v kraju potrebuje okoli 4% prebivalstva: od 100 prebivalcev kraja je eden nastanjen v domu, tri pa oskrbujejo doma. Težnja prizadevanj, vključno z izgradnjo manjšega doma je, da se lahko vsi občani starajo v svoji občini; okrog sodobnega doma pa vpeljati vrsto drugih programov. Prav slednje bo verjetno ena ključnih nalog občine Žiri v prihodnih letih. Glede na porast števila starejših prebivalcev bi bilo iluzorno misliti, da bodo lahko domovi za stare ljudi sprejeli takšno število ljudi, saj to ni ne finančno ne kadrovsko vzdržno. Po zgledih iz tujine, bo prednostna naloga razvijanje programov za razbremenitev svojcev, da bodo zmogli oskrbo.
Poleg integrirane dolgotrajne oskrbe sta pomembni tudi skrb za staranje 20% še sorazmerno zdrave upokojenske generacije ter skrb za medgeneracijsko vzgojo za novo solidarnost. Kakovost življenja vsake generacije je namreč odvisna od njihove povezanosti in medsebojnega spoštovanja.
Poleg tega Svetovna zdravstvena organizacija v programu Starosti prijaznih skupnosti priporoča devet področij za konkretne ukrepe: 1. stavbne in zunanje javne površine, 2. prevoz, 3. bivališča, 4. družabno življenje, 5. spoštovanje in vključevanje v družbo, 6. družbeno angažiranje in zaposlitvene možnosti, 7. komuniciranje in informiranje, 8. storitve skupnosti in zdravstvenih služb ter 9. varnost.
Znotraj tega okvira se mora vsaka krajevna skupnost sama vprašati, kaj njeni prebivalci potrebujejo, kaj zmorejo in kaj hočejo. Graditi moramo tako na realnih potrebah občanov in občank, kot na zmožnostih, drugače strategija ostane seznam želja. Poleg tega je potrebno priti tudi do odločitve, kaj v neki občini hočemo, saj so strateški dokumenti podlaga za pripravo akcijskih načrtov, usmeritev za konkretna prizadevanja, orientacija za razpise. Vse to prinese KONKRETNOST, ki je naslednje vodilo pri pripravi strategije po metodologiji Slovenske mreže starosti prijaznih mest in občin. Strategija ni zadnji korak ampak en korak na poti prizadevanj. Da je temu res tako, poskrbimo s tem, da že v sami strategiji napišemo (in se o tem predhodno odločimo) kako jo bomo uresničevali, kateri konkretni koraki nas čakajo po sprejetju strategije.
Nenazadnje do strateških usmeritev, ki ne bodo zgolj formalnost in ne le dokument, na katerem se bo nabiral prah, lahko pridemo samo SKUPAJ. In sicer: občinska politika in uprava, stroka (socialna, zdravstvena, gerontološka) in civilna sfera, stari ljudje sami, vsi zainteresirani občani! Skupaj lahko sestavimo realnejšo sliko stanja na terenu; skupaj najdemo boljše rešitve; skupaj lahko naredimo več. Odločitve sprejete skupaj nas zavezujejo tudi h njihovemu skupnemu uresničevanju, za katerega smo odgovorni vsi, ne le politika in uprava, niti ne samo stroka, niti ne samo civilna sfera.
Zato strategijo pripravljamo v več korakih v katere morajo biti vključene vse zgoraj naštete skupine ljudi. V prvem koraku ugotavljamo potrebe in analizo stanja. V naslednjih korakih bomo primerjali sliko stanja s strokovnimi usmeritvami in dobrimi praksami iz drugod. To bo izhodišče na eni strani za pripravo strateških usmeritev, na drugi strani pa tudi za določitev prioritet in konkretnejše načrtovanje korakov za uresničevanje le-teh.
V ta namen bomo v naslednjih mesecih organizirali nekaj srečanj. Poleg članov lokalne akcijske skupine starosti prijazne občine Žiri, ki je nosilec priprave strategije, vabljeni na delavnice zainteresirani občani in občanke!
V kolikor se želite vključiti v proces, sporočite na naslov: leja.zakelj@iat.si ali po telefonu: 064 138 553. Več si nas bo zavihalo rokave, bolj tehtno bomo lahko postavili temelje za področje staranja in medgeneracijskega sožitja v občini Žiri.
Poziv občanom občine Žiri
Združimo moči že na samem začetku priprave strategije starosti prijazne občine Žiri. Vabimo Vas, da nam pošljete vaše pobude in opažanja, ki se navezujejo na vprašanji:
1. »Kaj vse je v občini Žiri starosti prijazno, da smo lahko tega veseli in na to ponosni?«,
2. »Kaj bi se dalo v naši občini spremeniti, popraviti, organizirati, da bi bil bolj prijazen starim in z njimi vsem ostalim?«.
Opažanja pošljite na elektronski naslov: leja.zakelj@iat.si ali pa jih sporočite na telefon 064 138 553. Na voljo smo vam tudi za druga morebitna vprašanja.