- AKTUALNE OBJAVE
- OBČINA ŽIRI
- ZA OBČANE
- Predpisi, obrazci, razpisi
- Pridite v Žiri
- Kontakti
Čipka ima na Žirovskem svoje prav posebno mesto in zgodbo, ki traja že stoletje in pol.
Si predstavljate kako je bilo v Žireh v času, ko je tu klekljalo tudi do 2500 žensk in moških? Za prenekatero klekljarico je bil to življenjski poklic, za mnoge družine pomemben vir dohodka. V obdobju ko je Idrija ostala na drugi strani rapalske meje, so bile Žiri središče slovenskega čipkarstva. Skupaj z ostalimi klekljarskimi kraji so odigrale ključno vlogo pri ohranjanju starih klekljarskih tehnik in s tem slovenske čipke oziroma čipke z narodnim značajem. Danes klekljana čipka v prepletanju tradicije s sodobnostjo vstopa v svet sodobne umetnosti.
Klekljarsko društvo Cvetke Žiri in Čipkarska šola Žiri, ki deluje nepretrgoma od leta 1906, sta med nosilci znanja in veščin enote Klekljanje slovenske čipke, ki je bila vpisana v Register nesnovne kulturne dediščine Slovenije leta 2015. Največje priznanje pa je slovensko in žirovsko klekljanje doseglo z vpisom klekljanja čipk v Sloveniji na Unescov Reprezentativni seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva leta 2018.
Več kot dovolj razlogov torej, da v mozaik žirovskega muzeja s ponosom umestimo še en bleščeč kamenček. Z novo stalno razstavo, ki predstavlja klekljanje čipk od sredine 19. stoletja do današnjih dni, v Muzeju Žiri zaokrožujemo predstavitev glavnih značilnosti kraja, po katerih so Žiri poznane v širšem prostoru.
Vljudno vabljeni na otvoritev razstave v soboto, 3. decembra 2022, ob 17. uri.