- AKTUALNE OBJAVE
- OBČINA ŽIRI
- ZA OBČANE
- Predpisi, obrazci, razpisi
- Pridite v Žiri
- Kontakti
Inštitut Antona Trstenjaka je v sodelovanju z Občino Žiri v mesecu juniju organiziral predstavitev Zakona o dolgotrajni oskrbi z naslovom Kaj prinaša novi zakon? Predstavitev je potekala v prostorih Kulturnega središča Stare Žiri.
Predstavitev je vodila Ana Ramovš, dr. med. z Inštituta Antona Trstenjaka, ki je na enostaven način pojasnila pogoje do pravic iz naslova dolgotrajne oskrbe, postopke do pridobitve posameznih pravic ter spremembe, ki jih prinaša Zakon o dolgotrajni oskrbi.
Zakon o dolgotrajni oskrbi, sprejet julija 2023, naj bi celovito uredil področje dolgotrajne oskrbe, vključno z virom financiranja storitev.
Pravice se izvajajo postopoma:
Od 1.1. 2024 pravica do oskrbovalca družinskega člana
Od 1.7. 2025 pravica do dolgotrajne oskrbe na domu, do e-oskrbe, do storitev za krepitev in ohranjanje samostojnosti
Od 1.12.2025 pravica do oskrbe v instituciji in do denarnega prejemka
Oskrbovalec družinskega člana:
- tisti, ki potrebuje oskrbo mora biti uvrščen v 4. ali 5. kategorijo in izpolnjevati pogoje za pridobitev pravic po Zakonu o dolgotrajni oskrbi
Oskrbovalec družinskega člana mora imeti bivališče na istem naslovu, mora biti družinski član, imeti psihofizične sposobnosti, opraviti mora usposabljanje…. Z novelacijo zakona o dolgotrajni oskrbi je lahko oskrbovalec družinskega člana tudi upokojenec. Ramovševa je opozorila, da vsi tisti, ki razmišljajo, da bi postali oskrbovalci družinskega člana, naj ne pustijo službe pred prejemom odločbe o izpolnjevanju pogojev za oskrbovalca.
Do pravic iz naslova dolgotrajne oskrbe (11. čl. zakona) so upravičeni vsi, ki imajo sklenjeno obvezno zdravstveno zavarovanje in so starejši od 18 let, stalno ali začasno bivajo v Sloveniji in so na podlagi ocenjevanja upravičenosti uvrščeni v eno od petih kategorij dolgotrajne oskrbe glede na stopnjo samostojnosti ali sposobnosti samooskrbe (1. kategorija – lažja omejitev samostojnosti, 5. kategorija – najtežja omejitev samostojnosti).
Na vstopni točki bodo svetovalci, ki bodo podali oceno potrebe po dolgotrajni oskrbi in izdali odločbo o uvrstitvi posameznika v eno od petih kategorij.
Pomoč na domu (PND), ki se financira po Zakonu o socialnem varstvu, še vedno ostaja. PND bo aktualna v primeru, da upravičenec ne bo dosegel praga za dolgotrajno oskrbo. Ramovševa je pojasnila, da pravica do osebne asistence ostaja.
Dodatek za pomoč in postrežbo se izplačuje preko Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju in se izplača tudi za nazaj! Dodatek za pomoč in postrežbo NI ZDRUŽLJIV s prejemanjem pravice po Zakonu o dolgotrajni oskrbi. Dodatek za pomoč in postrežbo se v primeru pridobitve pravice iz dolgotrajne oskrbe, ukine.
Podrobneje so bile predstavljene tudi dodatne storitve e-oskrbe in storitve za ohranjanje in krepitev samostojnosti za večanje podpore in samostojnosti starejših. Za e-oskrbo lahko zaprosijo starejši ljudje od 80 let, tudi če ne potrebujejo še dolgotrajne oskrbe. Vsi dosedanji uporabniki teh storitev bodo lahko nemoteno nadaljevali z uporabo tudi po izteku obstoječega projekta.
Predavateljica je pojasnila postopek za pridobitev vseh zgoraj navedenih pravic, ki se začne na podlagi vloge, ki jo na vstopno točko vloži zavarovanec, skrbnik oz. njegov pooblaščenec. Za našo občino je vstopna točka Center za socialno delo Gorenjska – CSD Gorenjska. Na osnovi oddane vloge pride na dom svetovalec, ki izdela oceno upravičenosti zavarovanca. Ocenjujejo se kognitivne sposobnosti, zmožnost gibanja,…..Sledi izdaja odločbe.
Ramovševa je pozvala vse, da vloge upravičenci oddajo čimprej zaradi dolgotrajnih postopkov.
Vlada je v juniju 2025 potrdila predlog Zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o dolgotrajni oskrbi, ki prinaša nekaj novosti. Predviden je krajši oz. poenostavljen postopek, npr. za prejemnike dodatka za pomoč in postrežbo je predviden lažji prehod v sistem dolgotrajne oskrbe brez ponovnega ocenjevanja.
Na vprašanje ene od udeleženk, kaj prinaša novi zakon za tiste, ki so trenutno v domovih za ostarele, je Ramovševa povedala, da trenutno točnih usmeritev še ni. Praviloma upravičence, ki bivajo v domovih za ostarele, ne bodo ponovno ocenjevali. Več bo znanega do 1. decembra 2025, ko bo pravica do dolgotrajne oskrbe v instituciji (npr. dom za starejše) stopila v veljavo.